Własny dom jest marzeniem wielu osób, zarówno w młodym, jak i starszym wieku. Położony z dala od miejskiego zgiełku, otoczony pięknym, zielonym ogrodem, zdaje się być miejscem prawdziwie sielskim. Niektórzy decydują się na zakup domu z rynku wtórnego, wiele osób poszukuje jednak zupełnie nowych nieruchomości u developerów lub decyduje się na ich wzniesienie od fundamentów. W tym ostatnim przypadku niezbędny jest oczywiście projekt domu jednorodzinnego, który musi być wykonany przez wykwalifikowane biuro projektowe.
Plany mogą być zarówno zaproponowane spośród powstałych już wcześniej domów modelowych, znajdujących się w katalogu, jak również projektowane od zera, na specjalne zamówienie klienta. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, powstały projekt wymaga odpowiedniej aranżacji i dostosowania do lokalnych warunków, w tym wielkości działki, jej usytuowania względem stron świata i gruntu, jaki się na niej znajduje. Dopracowanie tych szczegółów może mieć wpływ zarówno na ostateczny wygląd, jak również cenę nieruchomości, jest jednak niezbędne w celu opracowania optymalnego projektu.
Domy jednorodzinne mogą zostać zaprojektowane jako nieruchomości w bardziej klasycznym stylu, w tym na przykład stylizowane na staropolskie dworki, albo drewniane chaty. Inna możliwość, to ich nowoczesna stylizacja, związana najczęściej z pojawianiem się większej ilości szkła i materiałów sztucznych w wystroju, jak również bryle o prostym, często industrialnym wyglądzie. W przypadku domów jednorodzinnych, które są budowane „pod klucz”, z całym wykończeniem, również ich wnętrza są odpowiednio dopasowywane do gustu klienta, jak również całej elewacji zewnętrznej. Wiąże się to z kolejnymi etapami adaptacji projektu, na przykład ustaleniem, ile sypialni i jakiej wielkości powinno znajdować się na piętrze. Na koniec warto dodać, że oprócz wystroju zewnętrznego i wewnętrznego, nieruchomości jednorodzinne mogą charakteryzować się różnymi systemami ogrzewania i klasami energooszczędności, co również powinno być brane pod uwagę podczas wykonywania projektu.