Budowa nowego domu często pociąga za sobą pewnego rodzaju trudności i stanowi wyzwanie, zarówno dla inwestora, jak również dla biura projektowego i wykonawców. Każdy element musi być idealnie przemyślany i dopasowany, a co za tym idzie, niezbędne jest dogłębne przeanalizowanie potrzeb i możliwości klienta, by dom był zarówno funkcjonalny, jak i dopasowany do jego gustu. Wiele osób marzących o własnym domu poszukuje rozwiązań jak najprostszych konstrukcyjnie, często o stosunkowo niewielkich rozmiarach – i to dla nich wręcz idealne wydają się być projekty domów parterowych.
Rozważając budowę domu o tylko jednej kondygnacji, warto rozważyć jej zalety i wady. Do najważniejszych zalet takiego budynku należy stosunkowo prosta konstrukcja, która nie wymaga wkomponowywania schodów w rozkład poszczególnych pomieszczeń. Projekt domu parterowego może też być znacznie łatwiejszy do adaptacji na dostępnej działce, z uwzględnieniem ogrodu, który ma się wokół niego znajdować. Często są to nieruchomości łatwiejsze, szybsze i tańsze w budowie od budynków o wielu kondygnacjach, a także odznaczające się łatwością utrzymania i późniejszych remontów. Parterowe konstrukcje są także wygodniejsze dla osób niepełnosprawnych lub w podeszłym wieku, gdyż nie zmuszają ich do żmudnej wspinaczki albo proszenia o pomoc innych członków rodziny.
Jednakże projekt domu parterowego pociąg za sobą pewnego rodzaju niedogodności, które także należy mieć na uwadze. Przede wszystkim, o ile nie jest to budynek o bardzo małej powierzchni użytkowej, może charakteryzować się rozłożystym wyglądem i dużym obszarem zabudowy – a co za tym idzie, także dużą powierzchnią dachu. Jednocześnie zwykle nie ma w nim możliwości zagospodarowania poddasza, a rozdzielenie nocnej i dziennej sfery życia może nastręczać większych problemów, niż w piętrowym budynku.
Warto przy tym zauważyć, że projekty domów parterowych, ze względu na swoje charakterystyczne cechy, zwykle są przeznaczone dla małych lub średnich rodzin i z reguły nie nadają się na domy wielopokoleniowe.